Hezky poděkujte. Myslíme jako opravdu hezky

♥ krásnočtení na 3 min

Ten svět okolo nás jenom frčí. Tohle, tamto, kdesi, cosi. Chvátáme, nestíháme a nakonec to stejně nikdy všechno nezvládneme. Dokonce ani opravdu hezky poděkovat. Nejen teď v květnu své mamce ke Dni matek. Ale vůbec komukoliv blízkému. Nejspíš to zase skončí u Googlu a “Tří rychlých dárků na poslední chvíli”. Nebo letos ne?

Je to trochu smutné. Ale je to tak. I to poděkování, předávání radosti a vyjádření lásky se proměnilo v prachobyčejný konzum. Není čas přece. Spěcháme a tak to nějak rychle sfoukneme. Něco koupíme – čokoládu, kytku, navoněný čaj.

Nebo zpomalíme. Rozhlédneme se okolo. Zamyslíme se. A dáme dárek, který zahřeje u srdce. Nikoliv zatíží poličku. Co raději takhle? Dneska to můžeme zkusit společně.


Tohle kvítí (ne)kvete krásou

Je to snadné, rychlé a docela levné. Zá pár set korun maximálně máte puget růží, frézií nebo gerber. Vzhled dokonalý. Téměř nepřirozený. Dokonale chemický. Jak jinak by ty chuděrky taky přežily tisíce kilometrů z Afriky až k vám domů. Kupované květiny jsou plné toxické chemie a říct “Maminko, jen si přivoň” asi není tím správným poděkováním.

Ale je jaro. Louky rozkvétají a takové petrklíče najdete snad všude, kam se jenom podíváte. A třeba objevíte i kopretiny nebo sedmikrásky. Není nutné dávat obří kytici. Stačí malá kytička z lásky. Vlastnoručně natrhaná. Taková potěší.

Pečení? Jakápak věda!

Máma Forresta Gumpa říkala: “Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.” My teda s jistotou víme, že z bonboniéry ochutnáte leda tak spoustu tuku, cukru a palmového oleje. Prostě fuj. A navíc – napadlo vás někdy, proč je tak drahá? Lepší čokoládou to nebude. To spíš tím množstvím obalů, do kterých je zabalená. Takže kdepak, tohle není hezký dárek.

Ale co si sednout na chvíli k internetu a pohledat recept na bábovku, štrůdl nebo bublaninu? Je jich tam spousta. Dokonce i ve zdravějších verzích, než pečou babičky. Něco upéct zvládne podle Youtube každý. A do půl hodiny máte většinou hotovo.

Samozřejmě, že vlastnoručně upečená buchta chutná o moc líp než větrník z cukrárny.

Navíc když obdarovaný ví, že jste si s tím dali nějakou práci. Takovým dárkem zkrátka předáváte i kus sebe. Obzvlášť, když se při strouhání jablek na štrůdl “strouhnete” do prstu.

Jaký čaj nejvíc zahřeje?

Na kupovaných čajích není nic moc špatného. Na první pohled. Ale víte přece, kde se čajové lístky pěstují a sklízejí. A že musely urazit cestu přes půl zeměkoule a vystřídat spoustu obalů, než se dostaly na dno vaší konvičky.

Přitom ty naše české louky a háje mají taky co nabídnout. Teď na jaře je aktuální třeba kopřivový čaj. Podporuje výměnu látek v těle a dokáže vyčistit tělo podobně jako drahé japonské Gyokuro. Nejlepší je zalít si v hrnku čerstvé kopřivy. Ale ty by taky mohl někdo vnímat jako nevhodný pokus o kytici. Takže raději darujte sušené, hezky zabalené.

Lístky jitrocele zase fungují proti alergiím. A pokud jste byli na podzim aktivní a nasušili si šípky, vložte je do plátěného pytlíku a takový dárek bude vypadat opravdu krásně.

Kterou fashion? Fast nebo slow?

Za nás rozhodně slow.

Když už darujete oblečení, pak takové, které zanechalo nejmenší stopy na planetě a vydrží opravdu dlouho.

O hrůzách pěstování klasické bavlny už jsme psali. Dokonce i o tom, jak oděvní značky nakládají s neprodaným oblečením. Takže od obchoďáků raději pryč. Co nejdál.

Kdežto tričko z biobavlny s certifikátem GOTS je tak šetrným kouskem oblečení – k naší planetě i lidské pokožce – že ho můžete komukoliv darovat s úplně čistým svědomím. A když ho navíc necháte potisknout obrázkem, který malovalo vaše dítě (nebo třeba i vy samotní), proměníte jej v dárek, který se nosí doslova s hrdostí. Uvidíte sami.

Kde se moudrost ukrývá

Máme na tom světě jeden takový problém: kde hledat informace, kterým se dá věřit? Největším zdrojem vědění byly odjakživa knihy. No a vědění je přece krásný dar. Ale pozor. Dan Brown je sice fajn napínavým čtením na dlouhé večery, ale ještě lepší jsou knihy, které dokážou změnit život. Nebo alespoň pohled na něj.

Darujte knihy, které přináší dobro a otevírají oči. My za takové považujeme například Domácnost bez odpadu nebo bestseller o komunikaci stromů – Tajný život stromů.

Samé hezké nápady

Když zpomalíte a zamyslíte se, určitě vás napadne ještě spousta hezkého, čím můžete někoho potěšit. To zpomalení je ale zásadní. Nejde dělat radost ve spěchu. A je dobré uvědomit si, co jsou opravdové priority. Zda práce a povinnosti, nebo blízký člověk.

Vlastně ten dárek ani nemusí být hmotný. Třeba úplně postačí, když budete spolu.

Na nějakém hezkém místě. Sedět na louce, poslouchat ptáky, popíjet kávu, číst si z knížky. Děkuji za to, že jsi.

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.