Proměňte odpad v hlínu aneb co všechno kompostovat

♥ krásnočtení na 3 min

Budete koukat, o kolik méně odpadu po sobě na planetě zanecháte, když se pustíte do kompostování. A pozor! Nemít zahradu není překážka. Kompostér si můžete pořídit i do bytu. Dokonce beze strachu, že vás sousedi ukamenují kvůli zápachu.

Představte si, že by si měsíc nebo dva vzali popeláři volno a přestali vyvážet odpadky. To byste před domem viděli pořádnou hromadu nepořádku. Hrůza, viďte?

Moc moc odpadu se vyváží na skládky. Jednou za týden zmizí a je fuč. Už nás nezajímá. Jenže za městem se pak hromadí, tlejí a smrdí tuny nepořádku. Přitom z dobré poloviny toho všeho, co doma vyhazujeme, můžeme sami vytvořit něco mnohem užitečnějšího. Totiž hnojivo! Čisté a přírodní. A úplně jednoduše. Stačí jenom házet některé věci jinam.

Kompostujte za hezčí svět

Opravdu na tom nic složitého není. Svůj vlastní kompostér můžete mít úplně, ale úplně kdekoliv. Na zahradě je to samozřejmě nejlepší, protože vzniklý kompost hned využijete jako ten nejlepší základ pro vaše domácí rajčátka, cukety a saláty.

K tomu potřebujete najít kousek rovného místa a ze dřeva sbouchat ohrádku, do které budete odpad házet. Žádná věda. Vstupní investice nula. Snad jen pár kapek potu. Co byste pro planetu neudělali. A při nejhorším můžete kompostovat jen tak na hromadě – i tak se to dá. I když to moc nedoporučujeme, protože zvířata bývají nenechavá.

No a pokud zahradu nemáte, pořiďte si domů zázračnou krabičku – vermikompostér s kalifornskými žížalami. Ty už se s biologickým odpadem popasují a ani svinčík po sobě nezanechají.

Co tam můžete naházet

Budete se divit, jak moc věcí vám najednou ubude v koši na směsný odpad. Postavte si vedle něj ještě malý kbelík na kompostovatelný odpad a sledujte, co všechno by jinak zmizelo kdesi na skládce. Na hromadě, která se jen kupí a kupí. V takové pestré směsici odpadu všeho druhu se ani ta organická složka nemá možnost rozložit. Když je navíc zabalená v plastových pytlích, že ano? Takže skládky jenom rostou.

Kdežto v kompostéru se vše děje pod taktovkou přírody. Tleje to, hřeje se to, rozkládá se to a vzniká hnojivo.

Přitom tam “neuklidíte” jen zbytky z kuchyně. Kompostér toho spořádá mnohem víc.

Co se nejí, to se kompostuje

Ranní káva? Vyluhovaný čaj? Na zdraví a do kompostu s tím zbytkem. A nebojte – i ten papírový čajový pytlík se rozloží natotata. Dokonce můžete přidat i skořápky z vajíčka. Vlastně co můžete… Musíte! Vaječné skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku a přesně tohle zdravý kompost potřebuje.

Stonky, slupky, listy, jádřince, semínka – zbytky ovoce a zeleniny jsou do kompostu jako stvořené. Ale pozor! Třeba takové kedlubnové listy obsahují víc vitamínu C než bulva samotná a připravíte z nich výborný salát nebo polévku. Takže nekompostujte hned všechno. K jídlu je přece hezké přistupovat s respektem.

A teda dobře… když vám zůstane trocha toho nesnědeného vařeného jídla a už se vám opravdu do žaludku nevejde, můžete ho vyhodit na kompost. Ale s citem a jen v malém množství. Každodenní pravidlo z toho nedělejte.

Staré triko, přečtené noviny…

No ano! Do kompostu patří i věci, do kterých byste to neřekli. V tom je to právě krásné, že tam můžete naházet kdejaký nepořádek a on se promění v hlínu.

Takže pokud se vám doma hromadí kartonové krabice, rozřežte je na kousky a šup s nimi na kompost. Přidejte i plata od vajec, papírové kapesníky nebo noviny. S klidným svědomím. Jenom časopisy ne. Ty patří do tříděného odpadu k recyklaci.

A pozor, pozor! Dokonce i oblečení můžete zkompostovat. Pokud je tedy vyrobené z přírodních materiálů – jako třeba to naše ze 100% biobavlny. Nebo trička z merino vlny. Jenom popřemýšlejte, jestli by před proměnou v hnojivo nemohlo staré oblečení ještě někomu posloužit. A zkuste ho třeba darovat.

Žádná věda. Jen jedno pravidlo

Na kompostování opravdu nic těžkého není. Prostě ty odpadky nahážete na hromadu a necháte žít svým vlastním životem. Příroda už se o všechno postará. A po nějaké době si odeberete krásné hnojivo pro vaše rostliny.

Jenom na jednu věc dávejte pozor.

Je potřeba míchat v kompostu hnědou a zelenou složku. Nebo, chcete-li, suchý a vlhký materiál. Nebo ještě jinak – uhlík a dusík.

Prostě a jednoduše by v kompostu neměla ležet jen čerstvě posekaná tráva a zbytky zeleniny. Z toho totiž správný kompost nikdy nevznikne. A ještě vám budou okolo poletovat ty malé protivné mušky. Fuj!

Míchejte vlhké věci = dusík (jako třeba zbytky zeleniny a rostlin) s odpadem suchým = uhlík (piliny, papír, kartony, větvičky) a výsledek bude perfektní. A bez zápachu.

Co můžete kompostovat

Zbytky ovoce a zeleniny – dokonce i citrusové plody.
Čajové pytlíky a lístky, kávovou sedlinu.
Skořápky z vajíček a ořechů – lépe rozdrcené.
V malém množství staré pečivo a zbytky vařeného jídla.
Kartony, papírové kapesníky, noviny, ubrousky.
Oblečení z přírodních materiálů – když ho nelze darovat.
Peří, chlupy, vlasy.
Posekanou trávu a plevel.
Spadané listí a větvičky.
Piliny, hobliny, dřevní štěpku, kůru.
Popel ze dřeva a dřevěné uhlíky.
Trus býložravých zvířat – třeba od králíka.

Co do kompostu nepatří

Rostliny napadené chorobami.
Kosti, kousky nevyužitého masa a kůže.
Kuchyňský olej – případně jen nasáklý do savého materiálu.
Jakékoliv chemicky ošetřené materiály.
Trus masožravých zvířat – takže psí a kočičí.
Časopisy, křídový papír, samolepky.
Oblečení pokud není z čistě přírodního materiálu.
Jednorázové dětské pleny.

Co nezkompostujete, to zrecyklujete, darujete nebo prodáte. A vidíte? Nakonec vám toho v koši na směsný odpad opravdu moc nezbylo. Můžete být na sebe hrdí!

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.