Zero waste a výtvarné techniky

Potkali jsme se. Není důležité kdy a jak, ale že Malovalo a Atelier ŠUM. Slovo dalo slovo a najednou tu byla společná řeč. I v Atelieru ŠUM se myslí na vlastní stopu na naší cestě světem. Tvoří se co nejjednodušeji, co nejcitlivěji, opatrně, ale i tak to může být pěkný „rambajs“. Malba sluncem, blátěná batika a pappmaché ze starého papíru. To jsou příklady výtvarných technik, které jsou velmi jednoduché, zároveň efektní, a ještě navíc velmi šetrné k místu jménem Svět. Technik je samozřejmě více, ale ty si necháme třeba na jindy.

♥ krásnočtení na 2 min

Malba sluncem

Jak využít slunečního svitu k malbě?

Technika zaujme i děti s menším výtvarným nadáním. Je jednoduchá. Téměř vše za děti udělá sluníčko. Stačí pouze dobře nachystat potřebné věci a pracovat dostatečně rychle a sluneční malba je na světě.

Jak na to?

Ze začátku pracujeme ve stínu. Bílou látku namočíme do vody a položíme na podklad – igelit, nebo starší hadřík. Celou plochu látky potřeme barvou na hedvábí. Prodávají se i speciální barvy na slunce, s těmi je výsledek jistý, jsou ale dražší. Nabarvenou látku přeneseme na sluníčko a pokryjeme připravenými listy, květinami, šablonami, kameny. Tady je důležité pracovat rychle, aby nám látka nezaschla. Pak by sluníčko už kouzlit nemohlo.

Nesvítí-li sluníčko, pak prší

To není věta výrokové logiky, ale výborná situace pro další techniku, která nezatěžuje přírodu. Pro tuto techniku totiž potřebujeme bláto.

Blátěná batika

Jílové bláto můžeme tónovat nejrůznějšími přírodními barvivy a pigmenty. Tato výtvarná technika je jednoduchá a zvládnou ji i méně zručné děti. Dospělí si s blátěnou batikou zase pěkně vyhrají. Na chvilku se mohou stát tvořivými dětmi. Jak na ni se dočtete v článku Africká batika na blogu Ateliéru ŠUM.

Do třetice všeho dobrého i zlého. Pappmaché.

Schválně navštivte prodejnu novin a přečtěte si titulky. Já to tento týden udělala a třetí technika, kterou vám představím byla na světě.

Jak na to?

Natrhejte noviny na malé kousky. Jednotlivé kousky přes sebe lepíme na předem připravené formě. Další možností je rozmixovat papír na papírovou kaši. Po zaschnutí pomalujeme, zpevníme matným lakem, nebo třeba posypeme pískem. Po negativních titulcích jakoby se slehla zem. Naše ZEM.

Chcete si techniky vyzkoušet? Vzala jsem návod trochu hopem? Chcete tvořit s námi?

Přijďte do některého z našich výtvarných kurzů.
Zuzana z Ateliéru ŠUM

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.