Předjaří. Čas na očistu a prostor na nové zážitky

Zdá se vám, že je zima už dlouhá? Asi ano. Všimněte si ale, že pomalými krůčky odchází. Dny se prodlužují. Rozkvétají kočičky. V květinářství mají první barevné petrklíče. Vaše duše se ladí na slunečné dny a jarní radost. Je čas na zimní úklid, barvy a splněné sny.

♥ krásnočtení na 4 min

Leden bývá dlouhý, únor kvapí, najednou je pryč. A přichází březen. Rozpuk. Rozkvět přírody. Období mezi tím, kdy se zima vzdává své nadvlády a pomalu ustupuje sílícímu jaru, je magické. Můžete se cítit oslabení, vyčerpaní, a za chvíli zas cítit návaly energie, které přichází s teplým vzduchem a slunečními paprsky. 

Kouzelné předjaří! 

Ještě je dovoleno být doma, chumlat se do deky s čajem, a zároveň chodit na dlouhé procházky a zeširoka otevřenýma očima pozorovat zázrak probouzející se přírody. Předjaří je jako stvořené pro gruntování. Ale pozor, nemáme teď na mysli únavný jarní úklid z povinnosti, vůbec ne. 

Využijte poslední zimní večery k uspořádání starých věcí, k pročištění prostoru kolem vás i ve vás.

Do jara s lehkostí

Začněte třeba tím, že s láskou a poděkováním odložíte vše staré a nepotřebné. Co to může být? V každé životní fázi něco jiného:

  • Možná vás právě teď trápí přecpaná knihovna. Protřiďte ji. Svazky, které už nebudete číst, udělají radost kamarádům nebo veřejným knihovnám či knihobudkám.
  • Natřepejte jarní a letní oblečení a vytřiďte to, které už nebudete potřebovat. Minimalistický šatník vám přinese úlevu. Použitelné oblečení věnujte charitě nebo ho v pytlích vložte do textilních kontejnerů.
  • Utřete prach z nábytku a ze suvenýrů. Ještě se vám líbí, nebo vám připomínají moment ne příliš šťastné dovolené? Zabalte je spolu s nostalgií do krabice a uložte třeba na půdu nebo do sklepa. Nové léto přinese nové zážitky.
  • Spolu s oprašováním a tříděním věcí se můžete zkusit soustředit i na svoji mysl. Co vás zrovna teď tíží a zaměstnává? Nad čím přemýšlíte? Kam v životě se chcete vydat? Sepište si svá přání a touhy.
  • Provětrejte také vztahy. Někdy je lepší se upřímně zadívat do očí, poděkovat si za to, co jsme si předali a vydat se na vlastní cestu. Je to bolestivé a zároveň osvobozující. 

Pořádný domácí úklid

Možná, že zjara začnete s lehkým utíráním prachu na starých věcech a najednou zjistíte, že se vás zmocnila energie, která si žádá minimalistický šatník, minimalistickou knihovnu, poličky, na nichž je jen pár věcí… V takovém případě gratulujeme!

Osvobodit se od věcí znamená mít více prostoru na zážitky. 

Jenže kam s tím vším? 

Připravili jsme pro vás pár tipů, jak můžete vytříděné věci upotřebit. 

  • Obdarujte své přátele. Uspořádejte swap (výměnu věcí). Pozvěte kamarády třeba na lehké jarní pohoštění a nabídněte jim, jestli něco z vytříděných věcí nechtějí. Může se z toho stát krásný zvyk.
  • Odneste věci do reuse center, do antikvariátů, do dětských domovů, do second handů, do azylových domů, do potravinových bank… Jen si, prosím, tato místa nepleťte se smetištěm. Věnujte jiným pouze to, co může být ještě použito.
  • Opravujte (ano, je to výzva!). Našli jste při úklidu skvělou retro stoličku nebo křeslo ze šedesátých let? S novým nátěrem nebo potahem budou perfektním solitérem. Pusťte se do oprav sami nebo požádejte zkušenější. Z výsledku budete mít určitě radost.

Čas na úklid bez chemie

Po vytřídění věcí možná dostanete chuť na voňavý úklid bez chemie. Vystačíte si s horkou vodou, kapkou octa a lihu. Přidejte přírodní silice – nám se zamlouvá třeba citron, pomeranč nebo mandarinka. Vůně vás povzbudí. Pročistí prostor. Setřete únavu a vyčerpanost a do bytu pozvěte pozitivní energii. 

Pokud si netroufáte na výrobu domácího úklidového pomocníka, sáhněte po některém z osvědčených eko prostředků. Na trhu je jich dnes více než dost. Příroda vám poděkuje – třeba svojí krásnou rozkvetlou tváří. 

Dost bylo věcí

Nádhera! Vidíte to čisto a útulno kolem sebe? Vnímáte ten krásný prostor, který vás nechává dýchat? Není náhodou vaší duši lépe? Raduje se (a vy s ní)? Máte chuť tančit, zpívat, žít? Máte chuť naplnit svůj život novými zážitky? To je skvělé! Aby vám příval energie vydržel co nejdéle, dejte hromadění věcí stopku.

Naučte se říkat: „Ne, děkuji. Toto nepotřebuji.“ Využívejte, co už máte. Recyklujte. Když už nakupujete, vybírejte si jen to, co má skutečnou hodnotu, co zužitkujete, co vám vydrží.

Platí to o potravinách (skutečně sníte balení XXXXL?), platí to o oblečení (nebude to levné tričko po jednom vyprání plné žmolků?), platí to o věcech denní potřeby (musíte opravdu mít tu novou vonnou svíčku, když doma máte další tři?).

Nemyslete na minimalismus jako na životní styl zákazů a příkazů. Žijte tak, aby vám bylo dobře. Pokud se pro novou košili rozhodnete a cítíte, že ji skutečně unosíte, je vše v pořádku, kupte si ji. Pokud potřebujete nové tričko (a my chápeme, že jaro volá po hezkém novém kousku), dejte raději přednost biobavlně, která má skvělé vlastnosti. Zároveň si na nové tričko můžete dopřát originální obrázek – svůj vlastní! 

Co by tam tak mohlo být? Třeba něco, co podtrhuje váš životní styl. Jeden nápad: „Méně věcí. Více zážitků“. Vy určitě máte své motivační krédo, které vás povzbudí a vystihuje. Tak ukažte světu vaše hodnoty, cíle nebo přání na tričku. Je jen vaší osobní vizitkou, co se nosí opravdu s radostí a hrdostí.  

Tak ať je vám na jaře báječně!

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.