Naplněný rok 2020. Vydejte se drobnými krůčky k radosti

Začátek. Nový rok, do kterého můžete vkročit s čistou hlavou. Představte si ho jako čerstvě zasněžené pole, nad nímž se vznáší bleděmodrá obloha. Na ni můžete namalovat svá přání. A vydat se k nim cestou v jiskřivém slunečním odpoledni. Podívejte se, jak málo stačí, aby byl váš život radostný.

♥ krásnočtení na 3 min

Konec starého a začátek nového roku je přirozeným časem bilancování. Ze starého roku možná vystupujete se zklamáním nebo smutkem. Něco se nepovedlo. Něco se přihodilo. Představte si, že skutečně překračujete pomyslnou hranici a vše staré, nepotřebné, nepovedené zůstává za zdí, za niž se už nemusíte vracet. Co je odžito, je odžito. Nyní můžete vykročit k novému.

Občas si povzdechneme, že je život těžký a složitý. Ano, je. Některé věci nezměníte. Pokud se s tím smíříte, můžete i v náročnějších životních situacích vidět krásu a radost v maličkostech. Zkuste být přítomní a vpustit do svého života „mindfulness“, jež se nejčastěji překládá jako všímavost. Všímejte si krásných drobností, žijte přítomností, soustřeďte se na malé změny, které vedou k vnitřní radosti a naplnění.

Člověče, zastav se

Nedávno jsem si povídala s dvaadevadesátiletou paní Ruth. Je jednou z holčiček, které zachránil sir Winton. Žije na venkově obklopena přírodou, pejskem a kočkou. Pěstuje růže. Maluje. Raduje se z maličkostí. S úsměvem na tváři vyprávěla o svém životě a o tom, že žijeme v krásné době. Jen se neumíme zastavit a rozhlédnout se kolem sebe.

„Přeložila jsem před pár dny anglickou báseň od britského básníka Williama Henryho Daviese Leisure. Nazvala jsem ji Člověče, zastav se a dívej se. Dnešní život se mi zdá nesmyslně rychlý, honíme se za penězi a unikají nám hodnoty. Nikdo nemá čas se zastavit a zamyslet,“ říkala Ruth.   

Co se inspirovat paní Ruth, zastavit se a zamyslet se? Třeba nad tím, co naše nitro naplňuje radostí, potěchou, láskou, spokojeností?

Potom si můžeme vytknout, jakého zlepšení bychom ve svém životě rádi dosáhli – třeba chceme dbát o své zdraví, trávit více času s přáteli a s rodinou, nebo se častěji toulat v lese, jezdit na výlety, začít malovat, číst knihy… Když se do plnění snů pustíme, je lepší kráčet k nim pozvolna než vyrazit sprintem. V rychlém tempu rychleji dochází dech a přichází zklamání, protože k cíli se nakonec nedostaneme.

Off-line volný čas

Zlepšení mohou do našeho života přinést doslova maličkosti. Je prokázáno, že čím déle času trávíme on-line, tím více se můžeme propadat depresím, smutku a syndromu FOMO (fear of missing out). Je ozdravné vypnout data a soustředit se na něco jiného než šmírování profilů ostatních lidí.

Pokud je i vaším předsevzetím být více off-line, začněte například tím, že si jeden večer vypnete data a místo skenování sociálních sítí, chatování, kontroly e-mailů a podobně se budete věnovat aktivitě, k níž nepotřebujete spojení se světem.

Časové bloky, kdy jste off-line můžete postupně prodlužovat. Zapsat si je do svých diářů, ať mají své pevné místo. Pak stačí jen vydržet. Po 21 dnech se z pravidla, na něž jste museli myslet, stane zvyk.

Vzdělávání – jedna věc stačí

Když se opět přiblížíte sami sobě a přestanete se rozptylovat všemi možnými technologiemi, možná zatoužíte po vzdělání. Nabídka kurzů je v dnešní době široká. Můžete se naučit doslova cokoli: upéct chleba, naprogramovat web, vyvolávat fotky, psát na stroji, zahradničit, psát dopisy, plést svetr… Možná, že jste vždy chtěli hrát na klavír. Není právě teď ta správná doba?

Je lepší vybrat si jednu věc a u té vydržet než se bezhlavě pustit do několika kurzů najednou. Na více věcí potřebujete více energie, která vám může brzy dojít.

Komunitu tvoříte i vy

Společnost, ve které je nám dobře, tvoří každý z nás. Stačí, abychom udělali krůček, zlepšili náš mikrosvět a dobro se rozšíří dál.

Inspirujte se ve svém okolí. Zastavte se na ulici a rozhlédněte se.

Vidíte pekaře, který stojí na svých nohou – od tří od rána – a peče nejlepší kváskový chléb, který jste kdy jedli? Nebo farmáře, jenž pěstuje ta nejsladší rajčata široko daleko? Zkuste se ho zeptat, na jeho příběh. Možná zaslechnete, jak dlouho trvá, než vypiplá sazeničky a než na nich dozrají rajská jablíčka.

Povídejte si s lidmi, které máte ve svém okolí, ať už to jsou řemeslníci, farmáři, pekaři, prodavačky v obchodech. Třeba si vyměníte recept na domácí koláč, přiučíte se něčemu novému, zjistíte, že zamračená paní, co ji každé ráno potkáváte, jen potřebuje trochu povzbudit, aby se zase usmála na svět.

Inspirujte ostatní

I vy můžete inspirovat ostatní. Každý příklad a každá malá změna se počítá. Jdete na procházku do lesa a vidíte plechovku od piva nebo plastovou láhev? Seberte je. Všimnete si babičky, která obtížně otevírá těžkopádné dveře? Otevřete je. Zahlédnete novou tvář na hodině jógy, která se cítí zmateně? Oslovte ji, poraďte, kde je šatna a vysvětlete, jak to na cvičení chodí.

Myslete na společensky odpovědné aktivity, jako je třeba náš projekt plný radosti pro děti v dětských domovech. Jsou to drobnosti. Ale právě drobnosti mění svět a mění i vás.

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.