V čem je biobavlna lepší než “nebio”? Certifikace GOTS napoví

♥ krásnočtení na 3 min

Z pěstování a zpracování bavlny se stalo zlo. Před dvěma sty lety si většina lidí vystačila s jednou košilí a kalhotami. Dnes jich potřebujeme plnou skříň. Takže musíme pěstovat víc a víc bavlny, která zase potřebuje víc a víc chemie, co ničí přírodu a zabíjí lidi.

Promiňte tu upřímnost. Ale bohužel je to tak. Na vašem tričku není nic dobrého. Krom toho, že vám možná pomohlo zazářit na večírku, sbalit vašeho partnera či získat nový pracovní flek.

Pokud teda není z biobavlny.

Z biobavlny s certifikací GOTS, která je zárukou, že oblečení vzniklo postupy šetrnými k přírodě a zdraví všech lidí, kteří s vláknem přišli do styku. Písmena GOTS znamenají Global Organic Textile Standard a jedná se o nejčistší způsob textilní výroby na světě.

100% biobavlna GOTS
Klasické pěstování bavlny ničí planetu

Začněme u samotného osiva. Při pěstování konvenční bavlny se používá geneticky modifikované osivo (GMO). To je první zlo. Taková rostlina je stavěná, aby přežila jinak smrtící dávky herbicidů. Protože stejně jako jsme si my zvykli na antibiotika, tak škůdci přivykli vysokým dávkám herbicidů. Takže se stříká víc a víc a víc…  Jakápak to náhoda, že GMO osivo i herbicidy vyrábí jedna a ta samá firma.

A tak se farmáři, aby zachránili své jediné živobytí, zadlužují za nákup dalších a dalších pesticidů. Tím se dostávají do existenčních problémů, které často končí sebevraždou. Mamutí dávky herbicidů nejsou ani nic dobrého pro zdraví tamních lidí.

V době sklizně se bavlna navíc “polévá” defoliantem, který rostlinu spálí a sklizeň usnadní.

Defoliantem byl i Agent Orange. Pokud vám to nic neříká, tak šlo o látku, kterou při válce ve Vietnamu kropila americká letadla tamní lesy – aby se Vietcong neměl kde schovat. Následky si Vietnam nese dodnes. V muzeu v Ho Chi Minh City jsem viděl lidi, kteří se rodí tak znetvoření, že vzpomínka na to mi ještě dnes vhání slzy do očí.

Samozřejmě, všechny tyhle chemikálie zůstávají už navždy v půdě i v povrchových a podzemních zdrojích vody. Což má za následek zničené životní prostředí a zdraví lidí tam na druhém konci světa.


Podle GOTS takhle ne!

Při pěstování biobavlny v ekologickém režimu GOTS nemají geneticky modifikované plodiny co dělat. Také se používají jen a pouze nezávadné postřiky a hnojiva. Nic jiného než výtažky z místních přírodních zdrojů, hnůj, kompost nebo třeba lákání predátorů proti škůdcům bavlny není povoleno.

Výsledkem je nejen čisté biobavlněné vlákno bez škodlivých látek. Ale také spokojení a zdraví farmáři. Lidé jako my, co si zaslouží férový přístup.


Tím hříchy nekončí. Přichází zpracování

Což je další chemický koktejl. Sklizená bavlna se čistí hydroxidem sodným – louhem, který leptá tkáně. Při bělení se pak používá chlór, který dráždí pokožku i oči. A teď si představte ty lidi po pás ponořené v nádrži vody, do které z pytle sypou onen chlór a holýma rukama bavlnu promíchávají…

Ještě pořád jste ze sebe nesundali to zabijácké tričko? Tak to byste možná měli vědět, proč se nemačká. To díky močovinoformaldehydové pryskyřici.

Přičemž formaldehyd je karcinogen, který díky aplikaci za tepla zůstává v látce už napořád. Napořád! Ne, vyprat se nedá. Bohužel.

A ta hezká barva? Některá barviva jsou karcinogenní, jiná zase toxická pro vodní organismy. Přičemž víte, kam putuje odpadní voda z barvení? Zpět do přírody. Řeka je modrá, červená, zelená… podle toho, co je zrovna v módě.


Co na to GOTS?Logo GOTS

Že nic takového do zpracování biobavlny nepatří. Biotextilní standardy této certifikace povolují jen postupy a látky šetrné ke zdraví lidí i přírodě. Většinou pocházejí z přírodních surovin a díky tomu jsou biobavlněné trička, šaty nebo mikiny s certifikací GOTS zdravotně nezávadné a příjemné na dotek.

A nezapomíná se ani na odpadní vodu. Ta předtím, než je vypuštěná zpět do přírody, prochází řádnou úpravou.

Z certifikace GOTS vyplývá i další závazek zpracovatelů, a to stálé snižování spotřeby elektrické energie a minimalizace odpadu. Ten lze navíc díky používaným přírodním sloučeninám ve většině případů zkompostovat.


Každý člověk si zaslouží fajn život

Bavlna se pěstuje daleko od nás. Na druhém konci světa. Vidíme jen všechny ty nové kolekce v obchodech. Ale nevidíme, jak se zachází s lidmi na bavlníkových plantážích a v textilních továrnách. Řekneme vám to. Nehezky.

U biobavlněného oblečení s certifikací GOTS si buďte jistí, že vzniklo i díky férovému přístupu k lidem, kteří se na jeho výrobě podíleli.

Lidé chodí do práce svobodně a nikdo je k tomu netlačí výhružkami nebo fyzickým týráním. Nejsou diskriminováni a dětská práce je zakázána. Odměna za práci je taková, aby lidem umožňovala uspokojit své základní životní potřeby – takové, které my tady považujeme za naprostou samozřejmost. Pracovní doba nepřesahuje 48 hodin týdně a zaměstnanci mají nárok alespoň na jeden volný den v týdnu.

To si ti lidé zaslouží, nemyslíte?


Co tedy znamená certifikace GOTS?

Existují dvě úrovně. GOTS Organic garantuje, že výrobek obsahuje minimálně 95 % certifikovaných biobavlněných vláken vzniklých podle výše uvedených standardů. Naprostou většinu produktů s certifikací GOTS Organic ale tvoří 100 % biovláken a případně jen lehká příměs elastanu pro zvýšení pružnosti.

Pak také existuje certifikace GOTS Made with x % organic materials, přičemž minimální obsah biovlákna v produktu je stanoven na 70 %.

Tak nebo tak, GOTS je v současnosti nejčistším způsobem textilní výroby na světě, který zdaleka přesahuje legislativní nároky na kvalitu textilu v Evropské unii i České republice. Když oblékáte produkty označené GOTS, zasazujete se o lepší svět.

Podívejte se na stránky GOTS a přesvědčte se, že má smysl přemýšlet o tom, co nosíte.

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.