Udržitelná móda? Ne každá visačka říká pravdu

♥ krásnočtení na 3 min

Tak jste si udělali radost. Koupili jste si tričko, které to myslí dobře s přírodou, s vámi i celým světem. Můžete být na sebe hrdí, že jste si připlatili za takové čistokrásné oblečení. Hrdí v nevědomosti, bohužel. Častokrát má váš nákup totiž poloviční efekt – jenom si připlatíte. Ale přínos pro planetu je malinký.

Že tam byl přece ten zelený štítek a ten musí říkat pravdu? Říká. Ale ne celou. Textilních certifikátů a označení je totiž hodně. A rozdílů mezi nimi je taky hodně. Víc, než by vás vůbec napadlo. A tak se stane, že si pořídíte tričko ušité z biobavlny a ani nepoznáte změnu oproti tričku z bavlny obyčejné.

Udržitelná móda
Řekneme vám, kde je problém

Většina těch označení není žádným světoplatným mezinárodním standardem. Jsou to spíš soukromé korporátní značky a certifikáty. Nic, co by regulovala nějaká vyšší autorita – například stát. Stanovují si svá pravidla a zohledňují třeba jen část celého výrobního procesu. A tak se stane, že vaše tričko sice obsahuje šetrně pěstovanou bavlnu, ta ale při následném zpracování dostane obvyklou dávku chemických látek.

Výsledek je pak podobný, jako když si koupíte bio jablíčko, které v obchodě postříkají chemií, aby na pultě dobře vypadalo. Fuj! Tak se v tom s námi pojďte zorientovat.


OCS 100 – Organic 100 Content Standard

Pokud na tričku nebo bodýčku pro vaše miminko najdete tohle označení, máte jistotu, že obsahuje minimálně 95 % biobavlny. Což je hezké číslo. Jen pozor.

Tento certifikát garantuje pouze jedinou vlastnost – že bavlna byla vypěstována v ekologickém režimu.

Ale už nehlídá následné zpracování (tkaní, bělení, barvení a finální úpravy), při kterém se chemie hojně využívá. A nerespektuje ani bezpečné a etické pracovní podmínky pro lidi, kteří bavlnu vypěstovali a vytvořili z ní vlákno – základ vašeho trička.

Takže životní prostředí ušetříte jen malinko. Chemie z továren nadále proudí do zdrojů pitné vody. A protože látky, použité při zpracování, zůstávají v oblečení i po vyprání, ani přínos pro naše zdraví nebude kdovíjaký.


Organic Blended Content Standard

Představte si, že jedete autem po německé dálnici, kde to s hustotou čerpacích stanic není žádná hitparáda. Kouknete na palivoměr a ten hlásí, že v nádrži máte 5 – 95 % benzinu. Taková informace vás asi dvakrát neuspokojí. Jenže právě takovou informaci získáte s touhle certifikací.

Vaše tričko obsahuje minimálně 5 % a maximálně 95 % biobavlny. Takže možná hodně a daleko spíš téměř nic.

Podobně jako v předchozím případě, i tady se vypěstovaná biobavlna dál chemicky zpracovává a lidé na druhé straně světa pracují v nehezkých pracovních podmínkách. Takže se můžeme jen zeptat, jestli je tohle označení vůbec k něčemu dobré?


Oeko-Tex Standard 100

Tohle označení českým butikům vládne. A oproti předchozím případům se zabývá omezením obsahu nebezpečných látek – formaldehydu, kyselých nebo alkalických chemikálií, pesticidů, těžkých kovů a karcinogenních barviv. Což zní dobře. Ale i tady zbystřete smysly.

Cílem je pouze stanovit maximální obsah těch hnusověcí v textilu. Tedy ho jen snížit. Bohužel ne úplně vynulovat.

Navíc pokud prahnete po biobavlně, s tímto označením se jí dost možná ani nedočkáte. O způsob pěstování tady nejde. Stejně jako o následné zpracování. Takže tričko je sice o něco více ohleduplné k vašemu zdraví, ale k přírodě téměř vůbec.


Jediná a skutečná certifikace

Tak to je konec. Tři certifikace, značky nebo kdo ví jak to nazvat a vlastně ani jedno z toho neřeší ten obrovský problém, jaký pěstování bavlny a výroba textilu přináší. Vždy někdo přijde zkrátka – příroda, vaše zdraví nebo lidé, co bavlnu pěstují. Co máte teda kupovat, když chcete zachránit svět, sebe samotné i svou rodinu?


Global Organic Textile Standard (GOTS)Logo GOTS

Na tohle spoléháme my. Tato mezinárodní certifikace se totiž jako jediná zabývá celým procesem od zasetí semínka až po finální potisk textilu. Když kupujete oblečení s tímto označením, může vás to opravdu hřát u srdce.

Semena nejsou geneticky modifikovaná. Bavlna se pěstuje bez používání jedovatých postřiků. Při zpracování se nepoužívají toxické látky. Lidé pracují v podmínkách podle Fair Trade. A samozřejmě i finální úprava oblečení se obejde bez nebezpečných látek. Zkrátka čistá krása, které věříme.

Přečtěte si vše o certifikaci GOTS.


Ne každá udržitelná móda je hezká

Vizuálně hezká snad. Ale to asi není jediný důvod, proč sáhnete po ekologicky šetrném textilu. Chcete-li pocítit na těle jemné pohlazení, musíte se poohlédnout po 100% čisté biobavlně. 5 % díru do světa neudělá. A pokud vás motivuje zodpovědnost k planetě a těm lidem tam na druhém konci světa, hledejte oblečení s certifikátem GOTS.

Není to snadné vybírat udržitelnou módu. Každopádně vy teď víte, jak najít tu opravdu hezkou. A jak se nenechat obalamutit cedulkami.

Oblečte se do biobavlněné krásy

Malůvky (nejen) na tričko

Se štětcem a tužkou je svět hnedle veselejší. Proto vám obrázek vašeho malého Michelangela vytiskneme na tričko. I se vší pýchou.

Miminkovské kolekce

Dupačky, bodýčka, slintáčky a vůbec celé kolekce biobavlněných oblečků pro vaše malé pomalovali svými motivy čeští umělci.

Přání, co se nezapráší

Vezměte papír, rozvlňte tužku a vytvořte přání, jaké se za peníze nekoupí. Vytištěné na tričku zahřeje tam, kde má. Přímo u srdce.